Čoraz viac Francúzov nemá prácu, tlak na vládu stúpa

28.12.2012

PARÍŽ 28. decembra (WEBNOVINY) – Počet ľudí bez práce vo Francúzsku v novembri narástol o 0,9 %. Nezamestnanosť v krajine pritom nepretržite rastie už 19 mesiacov a blíži sa k najvyššej úrovni za posledných 15 rokov. Vyplýva to z údajov francúzskeho ministerstva práce zverejnených vo štvrtok. Tie ukazujú, že počet nezamestnaných dosiahol 3,13 mil., čo je najviac od januára 1998.

Zverejnené údaje zvyšujú tlak na socialistického prezidenta Francoisa Hollandea a vládu. Tí sa snažia presvedčiť odbory a zamestnávateľov vo Francúzsku, aby súhlasili so zmenami zákonov, ktoré majú viesť k vyššej konkurencieschopnosti a tvorbe pracovných miest.

Vyjednávanie sa však v decembri neposunulo a bude musieť pokračovať aj v januári. „Mojím cieľom je, aby nezamestnanosť, ktorá už takmer dva roky stúpa, klesla,“ povedal Hollande vo štvrtok a potvrdil svoj záväzok obrátiť trend do konca roka 2013. Boj s nezamestnanosťou bude prioritou budúceho roka, vyhlásil v reakcii na nové údaje minister práce Michel Sapin.

Francúzska verejnosť je znepokojená prepúšťaním vo viacerých priemyselných odvetviach a slabým rastom hospodárstva. Už v novembri preto prezident oznámil, že umožní firmám daňové úľavy v hodnote až 20 mld. eur ako spôsob zníženia ceny práce.

Verí, že tento krok by mohol vytvoriť počas nasledujúcich piatich rokov okolo 300 tis. pracovných miest a kompenzovať prepúšťanie v spoločnostiach ako je Peugeot. Podľa francúzskeho štatistického úradu INSEE však nezamestnanosť pravdepodobne bude rásť až do polovice roka 2013, kde by mala dosiahnuť 15-ročné maximum 10,9 %.