Cyperská daň je podľa Richarda Sulíka nebezpečná hlúposť

BRATISLAVA 20. marca (WEBNOVINY) – Bruselský nápad ministrov financií jednorazovo zdaniť v cyperských bankách vklady je podľa šéfa liberálov z SaS Richarda Sulíka nebezpečný a hlúpy.

Ako povedal na stredajšej tlačovej konferencii, podarilo sa ním akurát poškodiť euro, zničiť dôveru v spoločnú menu a vyvolať paniku. „Nehovoriac o cyperskom bankovom sektore, ktorý sa behom troch dní podarilo de facto zlikvidovať. Ak toto bol zámer Ecofinu, tak ten teda dôkladne vyšiel,“ tvrdí Sulík.

Ak totiž v najbližších dňoch cyperské banky opäť otvoria, podľa Sulíka možno očakávať iba jediné, tzv. run na banky, teda hromadné výbery úspor vkladateľov.

V takejto situácii si totiž podľa neho žiadny súdny človek nenechá v banke na Cypre peniaze. Podobné obavy sa zároveň môžu stupňovať aj v iných krajinách. „Za tento mimoriadne nebezpečný a hlúpy nápad hlasoval aj Peter Kažimír. Týmto ho vyzývam, aby svoje hlasovanie vysvetlil. Aby odôvodnil, prečo za takú hlúposť zdvihol ruku,“ dodal šéf liberálov.

Obrazom: Napätá situácia na Cypre

Nebezpečnosť rozhodnutia o zdanení vkladov je podľa Sulíka najmä v tom, že sa pri ňom uplatňuje princíp kolektívnej viny. Ako dodal, navyše ani nejde o žiadnu daň. Dane totiž smerujú do rozpočtov štátov, ktoré o nich rozhodnú, nesmú byť retroaktívne a nie sú účelové. Nič z tohto nespĺňa takzvaná daň na vklady, ktorú chceli ministri financií uplatniť na Cypre. „Oveľa viac sa hodí znárodnenie časti úspor. Možno si páni z Bruselu nevšimli, že časy kolektívnej viny sú dávno preč,“ povedal Sulík.

Šéf liberálov zároveň dodal, že jeho strana SaS odmieta, aby sa Slovensko spolupodieľalo na pomoci cyperským bankám. V prvom rade by mali totiž platiť ich akcionári.

Viac o situácii na Cypre sa dočítate TU.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...