Cyperská ekonomika padá, recesia sa prehlbuje

NIKÓZIA 8. júna (WEBNOVINY) – Pokles hrubého domáceho produktu (HDP) Cypru sa v prvom kvartáli prehĺbil. Stále viac sa tak objavujú obavy, že krajina bude musieť požiadať zahraničie o finančnú pomoc pre svoje problémové banky.

Podľa údajov tamojšieho štatistického úradu, ktoré boli zverejnené v piatok, ekonomika krajiny počas januára až marca oslabila medzikvartálne o 0,4 % po tom, ako v štvrtom štvrťroku minulého roka klesla o 0,3 %.

V medziročnom porovnaní ekonomika Cypru oslabila o 1,6 % po poklese o 0,8 % v štvrtom kvartáli 2011.

Podľa predbežného odhadu, ktorý štatistický úrad zverejnil 15. mája, cyperský HDP v prvom štvrťroku medzikvartálne oslabil o 0,3 %. Centrálna banka krajiny vo štvrtok výrazne revidovala prognózu pre ekonomiku krajiny a očakáva, že v tomto roku oslabí o 1,1 %. Vo svojej skoršej prognóze pritom uvádzala nulový rast.

Cyperský minister financií Vassos Shiarly v stredu podvečer pre agentúru Reuters povedal, že jeho krajina nemôže vylúčiť núdzovú pomoc zo strany Európskej únie, aby pomohol svojim bankám, ale má obavy, že jeho partneri v rámci únie by mohli pomoc podmieniť prehnanými podmienkami.

Cyperská banka Popular Bank potrebuje nový kapitál v objeme 1,8 mld. eur, aby do 30. júna splnila podmienky európskych regulačných úradov. Ak banka nedokáže získať financie súkromne, zasiahnuť bude musieť vláda.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...