Cyperské riešenie nemôže byť vzorom, hnevajú sa Európania

BERLÍN, LISABON 28. marca (WEBNOVINY) – Plán záchrany Cypru, ktorý zahŕňa zdanenie bankových vkladov, nemôže byť modelom pre riešenie dlhových problémov v ďalších európskych krajinách. Zhodli sa na tom v stredu predstavitelia vlád v Luxembursku aj Portugalsku.

„Znepokojuje ma spôsob, akým sa riešenie cyperskej dlhovej krízy používa ako možný manuál do budúcnosti,“ povedal luxemburský premiér a bývalý predseda Eurogroup Jean-Claude Juncker v rozhovore pre nemeckú televíziu ZDF.

„Toto nie je vzorové riešenie. Nemali by sme dať občanom dojem, že ich budúce vklady v európskych bankách by mohli byť ohrozené. Ani investorom by sme nemali dávať pocit, že ich peniaze v Európe nie sú v bezpečí,“ dodal Juncker.

Podobne sa po zasadnutí vlády vyjadril aj portugalský štátny tajomník pre vládne záležitosti Luís Marques Guedes. „Prípad Cypru je výnimočný. Neexistuje žiadne riziko, a to už povedali viacerí európski predstavitelia, žiadne riziko, že takéto riešenie by sa mohlo zovšeobecniť,“ vyhlásil Guedes s tým, že situácia na Cypre je veľmi špecifická a nemožno ju použiť ako vzor riešenia pre iné krajiny.

Holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem, ktorý vystriedal Junckera na poste šéfa Eurogroup, v pondelok v rozhovore pre denník Financial Times naznačil, že aj v iných európskych krajinách budú zadlžené banky v prípade krízy musieť využiť zdroje, ktoré im poskytujú nepoistené vklady, miesto peňazí daňových poplatníkov z EÚ.

Neskôr síce svoje vyjadrenie korigoval, európske akcie aj spoločná mena však už medzičasom zareagovali poklesom. Dijsselbloemovo vyhlásenie tiež podľa analytikov vrhlo tieň pochybností na plán vytvoriť bankovú úniu, ktorá má ukončiť dlhovú krízu tým, že oddelí banky od štátu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...