Cyperský parlament čaká ťažké rozhodnutie, rokuje o úvere

NIKÓZIA 30. apríla (WEBNOVINY) – Cyperský parlament začína v utorok rozpravu o finančnej pomoci, na ktorej sa krajina dohodla s Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom (MMF).

Podmienky úverového programu v objeme 10 mld. eur sú prísne, bez dohody s veriteľmi však krajine hrozí úplný kolaps ekonomiky a odchod z eurozóny, varoval v predvečer hlasovania minister financií Haris Georgiades.

Zákonodarcov vyzval, aby prijali „veľmi ťažké, ale potrebné rozhodnutie“. Zatiaľ nie je isté, či parlament o kontroverznom programe rozhodne ešte v utorok, alebo si dlhá rozprava vyžiada presunutie hlasovania na ďalší deň.

Parlament by mohol dohodu prijať, pokiaľ za ňu zahlasujú všetci poslanci vládnej koalície, ktorá má v 56-člennom zákonodarnom zbore tesnú väčšinu.

Eurozóna schválila Cypru úverový program v sume 10 mld. eur. Celkové náklady záchrany krajiny pred bankrotom však predstavujú 23 mld. eur. Cyprus preto potrebuje zohnať vlastnými silami 13 mld. eur.

Vláda v Nikózii plánuje podstatnú časť tejto sumy získať reštrukturalizáciou prebujneného bankového sektora a mimoriadnym zdanením bankových vkladov nad 100 tis. eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...