Cyperský prezident kritizuje úsporné opatrenia Únie

1.1.2013

NIKÓZIA 1. januára (WEBNOVINY) – Cyperský prezident Dimitris Christofias v novoročnom prejave kritizoval protikrízové opatrenia Európskej únie, ktoré podľa neho zhoršili situáciu chudobnejších krajín.

„Jednostranný prístup“ EÚ neviedol k rastu a naopak spôsobil zhoršenie hospodárskych problémov a prehĺbenie sociálnej nespravodlivosti, uviedol komunistický prezident. „Potrebný je iný prístup s dôrazom na rozvoj, sociálnu kohéziu a skutočnú solidaritu v rámci únie. Je smutné, že takéto politiky chýbajú,“ dodal Christofias.

Cyprus rokuje s medzinárodnými veriteľmi o úverovom programe v objeme 17,5 mld. eur, čo je hodnota takmer celého ročného výkonu cyperskej ekonomiky. Tamojšia vláda požiadala Medzinárodný menový fond a EÚ o pomoc minulý rok v júni po tom, čo musela zachraňovať dve najväčšie banky v krajine. Tie stiahla do problémov ich výrazná angažovanosť v Grécku. Podľa predbežnej dohody s veriteľmi by malo ísť na pomoc bankám celkovo 10 mld. eur. Konečné rozhodnutie ministrov financií eurozóny o schválení pomoci sa podľa agentúry AFP neočakáva skôr ako 21. januára.

Nikózia sa v rámci úsporných opatrení zaviazala znížiť platy vo verejnom sektore, zmraziť ich valorizáciu, zaviesť dôchodkovú reformu vrátane zvýšenia veku odchodu do dôchodku, zaviesť nové spôsoby vypočítavania dane z nehnuteľností a zvýšiť napríklad daň z pridanej hodnoty.