Cyprus bude na ozdravenie bánk potrebovať asi štyri miliardy

13.6.2012

DUBLIN 13. júna (WEBNOVINY) – Cyprus potrebuje počas nasledujúcich zopár týždňov na rekapitalizáciu jednej zo svojich bánk 1,8 mld. eur, avšak môže požiadať o pomoc až do výšky 4 mld. eur. V stredu to vyhlásil námestník ministra pre európske záležitosti Andreas Mavroyiannis.

Pre agentúru Reuters počas návštevy Írska povedal, že žiadne rozhodnutie o spôsobe pomoci pre ťažko zasiahnutý bankový systém krajiny ešte nepadlo.

Uviedol však, že so žiadosťou by sa jeho krajina mohla obrátiť na Európu, Rusko alebo Čínu, prípadne by si mohla požičať určitú sumu od každej z nich. „Všetko je na stole. Môže to byť kombinácia bilaterálnej pôžičky s európskymi peniazmi“ dodal.

Cyprus, ktorého ekonomika tvorí iba 0,2 % hospodárstva eurozóny, jasne naznačil, že pravdepodobne bude musieť požiadať do konca tohto mesiaca o zahraničnú núdzovú pomoc, a to pre svoje banky aj štátne financie.

„Tento problém je naliehavý. Vieme, že rekapitalizácia (cyperských) bánk sa musí dokončiť do 30. júna a zostáva málo dní,“ povedal v pondelok minister financií Cypru Vassos Shiarly.

Na otázku, či možná žiadosť o pomoc sa sústredí na podporu bánk, Shiarly odpovedal, že podľa neho pôjde o komplexný balík.