Cyprus čaká na eurozónu, vláda rokovala s Trojkou

NIKÓZIA 23. marca (WEBNOVINY) – Cyperský parlament sa bude riešením súčasnej bankovej krízy zaoberať až po nedeľňajšom stretnutí ministrov financií eurozóny v Bruseli.

Agentúre Reuters to v sobotu potvrdil jeden z cyperských zákonodarcov, ktorý si želal zostať v anonymite. „Stretneme sa až po schôdzke Euroskupiny,“ uviedol v narážke na vrcholný orgán 17-člennej eurozóny zložený z ministrov financií členských štátov Európskej menovej únie (EMÚ).

Vláda v Nikózii medzitým v sobotu ráno rokovala aj s členmi takzvanej Trojky – teda Európskou úniou (EÚ), Európskou centrálnou bankou (ECB) a Medzinárodným menovým fondom (MMF).

Cyprus potrebuje nájsť 5,8 miliardy eur do pondelkového ultimáta, aby mohol získať núdzovú pomoc od Európskej únie v sume 10 miliárd eur s cieľom predísť kolapsu svojho finančného systému. Plán na získanie tejto sumy prostredníctvom zdanenia bankových vkladov cyperskí poslanci v utorok odmietli.

Na stole je však stále možnosť, že k nemu príde. Nemalo by sa to ale týkať klientov s vkladmi nižšími ako 100-tisíc eur. Cyprus sa snažil pomoc získať aj od Ruska, minister financií sa však tento týždeň z Moskvy vrátil s „prázdnymi rukami“.

Ak krajina záchrannú pôžičku nezíska, hrozí jej krach prípadne vypadnutie z eurozóny.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...