Cyprus chce rýchlejšie znížiť rozpočtový deficit

10.10.2013

NIKÓZIA 10. októbra (WEBNOVINY) – Cyprus plánuje škrty v rozpočtových výdavkoch, aby v budúcom roku dosiahol menší primárny rozpočtový deficit ako je ten, na ktorom sa dohodol s poskytovateľmi zahraničnej núdzovej pomoci.

Povedal to vo štvrtok cyperský minister financií Harris Georgiades. Konštatoval, že vláda sa snaží o primárny rozpočtový deficit, ktorý nezahŕňa výdavky na platenie úrokov zo štátneho dlhu, na úrovni 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Dohoda s poskytovateľmi zahraničnej finančnej pomoci ráta s primárnym deficitom v roku 2014 vo výške 4,25 % HDP.

Návrh budúcoročného cyperského rozpočtu ráta s tým, že čisté výdavky sa oproti roku 2013 znížia o 10 %, povedal Georgiades novinárom. „Základnou charakteristikou rozpočtu sú významné úspory v oblasti výdavkov. Pohybujeme sa v náročnom ekonomickom prostredí,“ povedal minister financií.

Cyprus, ktorý je jedným z najmenších členov eurozóny, sa v marci dohodol s Medzinárodným menovým fondom (MMF) a Európskou úniou na tom, že mu poskytnú balíček finančnej pomoci v sume 10 mld. eur. Dve veľké cyperské banky totiž takmer úplne zničil negatívny vplyv gréckej dlhovej krízy. MMF, Európska komisia a Európska centrálna banka vo svojom prvom hodnotení situácie na Cypre v lete tohto roka uviedli, že krajina dosiahla významný pokrok v reforme bankového systému aj v presadzovaní štrukturálnych reforiem.