Cyprus dostane finančnú pomoc najskôr v marci

BERLÍN 9. januára (WEBNOVINY) – Cyprus môže očakávať zahraničnú pomoc až začiatkom marca.

V krajine sa totiž vo februári konajú prezidentské voľby a ministri financií eurozóny chcú počkať na spoluprácu s novým prezidentom, ktorý nahradí súčasného Dimitrisa Christofiasa. Ten sa totiž o znovuzvolenie neuchádza.

Informoval o tom v stredu nemecký denník Handelsblatt s odvolaním sa na nemenované zdroje blízke rokovaniam. „Prezident Christofias kategoricky odmieta predaj štátnych spoločností. Krajina nemôže byť reformovaná bez príjmov z privatizácie,“ citoval denník zdroje z Bruselu.

Cyprus rokuje s medzinárodnými veriteľmi o úverovom programe v objeme 17,5 mld. eur, čo je hodnota takmer celého ročného výkonu cyperskej ekonomiky. Tamojšia vláda požiadala Medzinárodný menový fond a EÚ o pomoc minulý rok v júni po tom, čo musela zachraňovať dve najväčšie banky v krajine. Tie stiahla do problémov ich výrazná angažovanosť v Grécku.

Podľa predbežnej dohody s veriteľmi by malo ísť na pomoc bankám celkovo 10 mld. eur. Konečné rozhodnutie ministrov financií eurozóny o schválení pomoci sa podľa agentúry AFP neočakáva skôr ako 21. januára. Nikózia sa v rámci úsporných opatrení zaviazala znížiť platy vo verejnom sektore, zmraziť ich valorizáciu, zaviesť dôchodkovú reformu, vrátane zvýšenia veku odchodu do dôchodku, zaviesť nové spôsoby vypočítavania dane z nehnuteľností a zvýšiť napríklad daň z pridanej hodnoty.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...