Cyprus má od roku 2016 vytvárať primárne rozpočtové prebytky

BRUSEL 3. apríla (WEBNOVINY) – Cyprus by mal od roku 2017 vytvárať primárne rozpočtové prebytky na úrovni 4 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Vyplýva to z memoranda o porozumení, ktoré podpísala vláda ostrovného štátu s medzinárodnými veriteľmi v utorok. Výmenou za úverový program v objeme 10 mld. eur sa Cyprus zaviazal k ozdraveniu verejných financií, reformám verejnej správy, dôchodkového systému, zdravotníctva a trhu práce.

Bez započítania nákladov na splácanie dlhu má krajina tento rok vykázať rozpočtový deficit 395 mil. eur, čiže 2,4 % HDP krajiny. Vlani cyperské verejné financie vykázali primárny rozpočtový schodok 1,9 % HDP.

Deficit by mal postupne klesať, až kým v roku 2016 krajina nevytvorí primárny rozpočtový prebytok 1,2 % HDP. V roku 2017 úverová dohoda počíta s primárnym prebytkom na úrovni 4 % HDP, na ktorej by sa mal udržať aj v ďalších rokoch.

Cieľom zahraničnej pomoci krajine je odvrátiť kolaps tamojších bánk. Výmenou za úverový program musí krajina zatvoriť svoju druhú najväčšiu banku a zaviesť mimoriadnu daň z bankových vkladov nad 100 tis. eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...