Cyprus by mal dostať finančnú pomoc okolo desiať miliárd

BRUSEL/AMSTERDAM 14. marca (WEBNOVINY) – Cyprus by mal dostať medzinárodnú pomoc vo výške bližšie k 10 mld. eur a nie väčšiu sumu, ktorá sa uvádzala skôr.

V stredu to vyhlásil šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem prostredníctvom sociálnej siete Twitter. Ministri financií eurozóny sa v piatok po summite lídrov EÚ stretnú v Bruseli, kde budú hovoriť o finančnej pomoci pre Cyprus.

Toto stretnutie, ktoré nasleduje po návšteve trojky medzinárodných veriteľov v krajine, zvyšuje očakávania, že eurozóna je blízko k finálnej podobe mimoriadnej pomoci pre túto ostrovnú krajinu.

„Eurogroup v piatok o 16:00 GMT mimoriadne zasadne o Cypre,“ povedal Dijsselbloem, ktorý je zároveň holandským ministrom financií. Očakáva sa, že Eurogroup bude diskutovať o základných bodoch mimoriadnej pomoci pre Cyprus, uviedol ďalej.

Mnoho odhadov uvádza, že Cyprus bude potrebovať finančnú pomoc 17 mld. eur, čo je zhruba hodnota jeho ročného hrubého domáceho produktu (HDP). Dijsselbloem neskôr v stredu v parlamente povedal, že chce, aby bola pomoc bližšie k sume 10 mld. eur. Odmietol však poskytnúť presné čísla.

Program pre Cyprus musí viesť k udržateľnej úrovni verejného dlhu, ktorá mu umožní splatiť úvery a oživiť ekonomiku. „Veľkosť programu musí byť obmedzená,“ dodal.

Cyperská vláda požiadala Medzinárodný menový fond a EÚ o pomoc minulý rok v júni po tom, čo musela zachraňovať dve najväčšie banky v krajine. Tie stiahla do problémov ich výrazná angažovanosť v Grécku. Predstavitelia eurozóny očakávajú, že rozhodnutie o poskytnutí finančnej pomoci Cypru by mohlo padnúť do konca marca.

Jednou z podmienok je schválenie nemeckým parlamentom, ktorý svoj súhlas zas podmieňuje vyjadrením ministrov financií eurozóny, že Cyprus pomoc vôbec potrebuje. O čím nižšiu sumu pritom bude krajina žiadať, o to väčšia je šanca, že bude nemecký parlament tesne pred voľbami v krajine súhlasiť.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...