Cyprus by mohol o pomoc požiadať do konca týždňa

BRUSEL 13. novembra (WEBNOVINY) – Žiadosť Cypru o medzinárodnú finančnú pomoc by mohla prísť do konca tohto týždňa. Uviedol to v utorok cyperský minister financií Vassos Shiarly.

Podľa jeho slov sa čaká na výsledok kontroly Medzinárodného menového fondu (MMF), Európskej komisie (EK) a Európskej centrálnej banky (ECB), takzvanej trojky.

„Ako viete v súčasnosti máme na Cypre tím trojky… Robíme veľké pokroky a ja verím a teším sa na veľmi dobré výsledky ku koncu tohto týždňa,“ vyhlásil Shiarly.

Minulý mesiac predstavitelia cyperskej vlády informovali, že ku konečnej dohode s medzinárodnými veriteľmi chcú dospieť do stretnutia skupiny ministrov financií eurozóny (Eurogroup), ktoré sa uskutočnilo 12. novembra.

Cyprus nasledoval v júni Grécko, Írsko, Portugalsko a Španielsko a obrátil sa na svojich partnerov z EÚ so žiadosťou o pomoc, aby podporil svoje banky, ktoré vážne poškodila ich zaangažovanosť v Grécku.

Veritelia požadujú výmenou za pomoc škrty platov zamestnancov verejného sektora, ktoré sú jedny z najvyšších v eurozóne, dôchodkovú reformu, privatizáciu a vytvorenie tzv. zlej banky, ktorá by prevzala problémové dlhy vo finančnom systéme.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...