Cyprus musí podľa Nemecka bojovať s praním špinavých peňazí

BERLÍN 4. februára (WEBNOVINY) – Nemeckí zákonodarcovia podporia finančnú pomoc pre Cyprus iba za predpokladu, že sa krajina pustí do boja s praním špinavých peňazí a zavedie štrukturálne reformy.

V nedeľu to dvaja z nich vyhlásili pre denník Die Welt.

Cyprus už o finančnú pomoc EÚ a Medzinárodný menový fond (MMF) požiadal, no Berlín, ktorý zastáva úlohu pokladníka únie, zatiaľ toto rozhodnutie neschválil.

Problémy krajiny sú totiž dôsledkom naviazania jej bánk na krízou postihnuté Grécko, v Nemecku sa okrem toho veľa diskutuje aj o tom, že Cyprus ako daňový raj využívajú bohatí Rusi.

„S našimi európskymi partnermi sme názorovo jednotní, na pomoc Cypru prostredníctvom Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM) sa však nedá použiť žiadny z dohodnutých procesov. Jedno je okrem toho jasné: bez zavedenia efektívnych kontrol proti praniu špinavých peňazí a urgentne potrebnej štrukturálnej reformy sa o finančnej pomoci nemusíme vôbec rozprávať,“ povedal novinárom šéf predvolebnej kampane koaličnej strany FDP Rainer Brüderle. O tom, že sa Berlín nenechá dotlačiť do žiadneho rozhodnutia, sa už vyjadril aj nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.

Kancelárka Angela Merkelová musí o potrebnosti pomoci Cypru presvedčiť nielen členov koalície, ale aj opozičnú stranu SPD, bez jej podpory totiž dohoda nie je možná. SPD doposiaľ kroky kancelárky na podporu eurozóny podporovali, v prípade Nikózie však vyjadrujú výhrady. „Cyprus je postavený na obchodnom modeli, ktorý ubližuje nám všetkým, a napriek tomu ho má EÚ zachraňovať. SPD to nepodporí. Existujú hranice,“ vyhlásil pre denník Die Welt vysoký predstaviteľ strany Johannes Kahrs. Podporu finančnej pomoci Cypru nevyjadrujú ani nemeckí voliči.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...