Cyprus nechce neistotu, v septembri podpíše dohodu o pomoci

NIKÓZIA 10. augusta (WEBNOVINY) – Guvernér cyperskej centrálnej banky Panicos Demetriades dúfa, že dohodu o núdzovej pomoci jeho krajina so zahraničnými poskytovateľmi úverov dosiahne do konca septembra.

„Dúfame, že dohoda s trojkou sa bude môcť podpísať do konca septembra, pretože chceme, aby sa neistota stratila,“ povedal vo štvrtok Demetriades, ktorý je zároveň členom Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB).

Cyprus musel o zahraničnú pomoc požiadať v júni, aby podporil svoje banky, ktoré vážne poškodila ich zaangažovanosť v Grécku. Rokovania s takzvanou trojkou, čiže s Medzinárodným menovým fondom (MMF), Európskou komisiou (EK) a ECB, Nikózia už začala, ale finančné požiadavky Cypru, ktoré sa majú týkať aj jeho širšieho verejného sektora, stále nie sú jasné.

„Do konca októbra by sme mali presne vedieť, aké sú kapitálové potreby bánk,“ povedal Demetriades. Dodal, že dohoda o úveroch by sa medzitým mohla podpísať, pričom by sa zakladala na určitom odhade celkových potrieb.

Šéf cyperskej centrálnej banky nepovedal, v akej výške sa odhadujú kapitálové potreby bankového sektora. „Trojka určité odhady urobila. Nemôžem zverejniť, aké sú tieto odhady. Môžem povedať, že čísla, o ktorých hovoríme, sú dosť veľké,“ konštatoval.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...