Cyprus nesmie odísť z euroźony, varuje eurokomisár Rehn

BERLÍN 3. marca (WEBNOVINY) – Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn v nedeľu varoval pred odchodom Cypru z eurozóny a zároveň povedal, že všetky krajiny v menovej únii sú systémovo dôležité.

„Dokonca aj keď pochádzate z veľkej krajiny EÚ, mali by ste brať na vedomie, že každý člen eurozóny je systémovo dôležitý,“ citoval Rehna nemecký magazín Der Spiegel.

Podľa agentúry Reuters tak nepriamo kritizoval vyhlásenie nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubleho, ktorý sa domnieva, že Cyprus nepredstavuje systémovú hrozbu pre eurozónu.

„Je veľmi pravdepodobné, že ak sa Cyprus dostane do neriadeného bankrotu, bude to viesť k odchodu krajiny z eurozóny,“ povedal ďalej Rehn. Prísľub krajín sedemnásťčlenného bloku, že urobia všetko pre to, aby zostala eurozóna neporušená, podľa neho upokojil finančné trhy a tento úspešný krok by sa preto nemal vystavovať riziku.

Cyperská vláda požiadala Medzinárodný menový fond a EÚ o pomoc minulý rok v júni po tom, čo musela zachraňovať dve najväčšie banky v krajine. Tie stiahla do problémov ich výrazná angažovanosť v Grécku.

Nikózia s medzinárodnými veriteľmi rokuje o úverovom programe v objeme 17,5 miliárd eur, čo je hodnota takmer celého ročného výkonu cyperskej ekonomiky. Jednej z najmenších ekonomík v EÚ by za určitých podmienok mohlo pomôcť aj Rusko. Ministri financií eurozóny majú o pomoci Cypru rokovať na pondelňajšom stretnutí v Bruseli.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...