Cyprus nevylučuje pomoc od Európskej únie

11.6.2012

NIKÓZIA 11. júna (WEBNOVINY) – Cyprus, ktorého ekonomika tvorí iba 0,2 % hospodárstva eurozóny, jasne naznačil, že pravdepodobne bude musieť požiadať do konca tohto mesiaca o zahraničnú núdzovú pomoc, a to pre svoje banky aj štátne financie.

„Tento problém je naliehavý. Vieme, že rekapitalizácia (cyperských) bánk sa musí dokončiť do 30. júna a zostáva málo dní,“ povedal v pondelok minister financií Cypru Vassos Shiarly.

Na otázku, či možná žiadosť o pomoc sa sústredí na podporu bánk, Shiarly odpovedal, že podľa neho pôjde o komplexný balík.

„Ak sa obrátite na podporný mechanizmus, beriete do úvahy všetky fakty, vrátane potrieb, ktoré môžu nastať v nadchádzajúcich obdobiach. Išlo by teda o komplexnú žiadosť pokrývajúcu nielen terajšie okolnosti a rekapitalizáciu bánk, ale aj budúce potreby,“ konštatoval minister. Dodal však, že nedokáže povedať, aká by bola celková suma prípadne žiadanej pomoci.

Pretože žiadosti o núdzovú pomoc zvyčajne prichádzajú cez víkend, aby sa minimalizovalo narušenie trhov, Cyprus teoreticky má na žiadosť iba budúci víkend, kedy centrom pozornosti budú nedeľňajšie voľby v Grécku alebo ďalší víkend 23. a 24. júna.