Cyprus obmedzil výbery z bankomatov na 100 eur denne

NIKÓZIA 25. marca (WEBNOVINY) – Cyperská centrálna banka v nedeľu rozhodla o obmedzení výberov hotovosti z bankomatov na 100 eur denne.

Toto nariadenie sa týka dvoch najväčších cyperských bánk. Hovorca druhej najväčšej banky Cyprus Popular Bank, ktorá predtým obmedzila výbery hotovosti na 260 eur denne, uviedol, že toto nariadenie nadobudlo platnosť v nedeľu o 11:00 GMT a zostane v platnosti do otvorenia bánk, ktoré je naplánované na utorok, alebo dovtedy kým Európska centrálna banka (ECB) nepotvrdí, že bude ďalej poskytovať likviditu finančnému systému krajiny.

Predstaviteľ vlády, ktorý si neželal byť menovaný, povedal, že obmedzenie výberu hotovosti sa týka aj Bank of Cyprus. Predtým povedal, že toto opatrenia sa týka všetkých bánk na ostrove. Ďalšie banky však limity pri výbere hotovosti nestanovili.

Krajina pristúpila k tomuto kroku v čase rokovaní s medzinárodnými veriteľmi o finančnej pomoci. Predstavitelia EÚ nakoniec v pondelok informovali, že Cyprus, Európska únia a Medzinárodný menový fond odsúhlasili návrh nového plánu na záchranu zadlžených cyperských bánk a financovanie medzinárodného záchranného balíka pre ostrovný štát.

Ak sa všetky formality podarí dokončiť v apríli, Cyprus by prvú tranžu medzinárodnej pomoci v celkovej výške 10 mld. eur mohol dostať už začiatkom mája. Vyhlásil to v pondelok šéf Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM) Klaus Regling.

Dohoda podporila i náladu na trhu. Euro si v pondelňajšom ázijskom obchodovaní pripisovalo zisky voči doláru aj jenu. Dohoda Cypru s veriteľmi podporila aj ceny ropy.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...