Cyprus prechádza kontrolou, veritelia zaostrili na banky

NIKÓZIA 17. júla (WEBNOVINY) – Medzinárodní veritelia Cypru začali v stredu hodnotiť, ako táto ostrovná krajina plní podmienky finančnej pomoci v sume 10 mld. eur.

Úspešné plnenie je totiž potrebné na uvoľnenie ďalšej tranže z úverového programu. Nikózia získala prvá tranžu v sume 3 mld. eur v júni a ministri financií rozhodnú, či krajina dostane ďalšiu splátku pomoci v polovici septembra.

Veľkosť tranže ešte nie je známa. Jednou z oblastí, na ktoré sa tzv. trojka veriteľov počas dvojtýždňovej misie na Cypre zameria, je otázka finalizácie výmeny vkladov Bank of Cyprus za jej akcie.

Cyprus získal v marci od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu úverový program v objeme 10 mld. eur. Krajina požiadala o zahraničnú finančnú pomoc ako piaty členský štát eurozóny.

Výmenou za poskytnutie záchranného úveru musí vláda v Nikózii ozdraviť svoj prebujnený finančný sektor a zatvoriť druhú najväčšiu banku v krajine. K rekapitalizácii najväčšej cyperskej banky, Bank of Cyprus, má prispieť aj čiastočná konfiškácia nepoistených vkladov nad 100 tis. eur. Cyperská ekonomika sa tento rok podľa odhadov zmenší o 8,7 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...