Cyprus rozmýšľa, ako zabráni výberu obrovských súm z bánk

NIKÓZIA 27. marca (WEBNOVINY) – Fitch predpokladá zníženie ratingu

V dôsledku chaotickej situácie ratingová agentúra Fitch v utorok naznačila, že by čoskoro mohla znížiť rating Cypru, keďže tvrdý úder bankovému systému v krajine môže poškodiť domáce hospodárstvo a stav verejných financií.

Agentúra sa podľa svojho vyhlásenia chce rozhodnúť po zverejnení detailov opatrení na kontrolu pohybu kapitálu, v súčasnosti rating Cypru udržiava hlboko v špekulatívnom pásme na úrovni B.

Na neinvestičnej úrovni ostrov hodnotia aj konkurenčné agentúry Standard & Poor’s a Moody’s.Cyprus pravdepodobne v stredu dokončí prípravu opatrení na kontrolu pohybu kapitálu, ktoré by mali zabrániť ďalším otrasom v ekonomike. Na situáciu na ostrove reagovala aj ratingová agentúra Fitch, ktorá predpokladá skoré zníženie ratingu krajiny.

Opatrenia na kontrolu pohybu kapitálu by mali byť hotové v stredu na poludnie lokálneho času, oznámil v pondelok cyperský minister financií Michael Sarris.

„Myslím, že opatrenia budú rozumné. Budeme sa snažiť zabrániť tomu, aby Cyprus mohli opustiť veľké sumy peňazí bez toho, aby sme vytvorili represívne prostredie pre ekonomiku, firmy a jednotlivcov,“ povedal Sarris v televíznom rozhovore.

Banky, ktoré sú v krajine zatvorené už od minulého týždňa, by mali svoje pobočky opäť otvoriť vo štvrtok.

Opatrenia sa aspoň v „miernej“ forme budú týkať každej z nich, informoval guvernér cyperskej centrálnej banky Panicos Demetriades.

Odstúpenie guvernéra požadovali protestujúci Cyperčania, ktorí sa obávajú, že dohoda o finančnej pomoci so zahraničnými partnermi krajinu dovedie do ekonomického úpadku a mnohí pre ňu prídu o prácu.

Podľa plánu, ktorý vláda dohodla s predstaviteľmi EÚ, štát zruší silne zadlženú banku Laiki, prevedie vklady do 100-tisíc eur do najväčšej banky Bank of Cyprus (BOC) a vklady nad 100-tisíc eur zmrazí a použije na záchranu bankového sektora. Svoj nesúhlas s plánom vyjadrili aj vrchní predstavitelia BOC, ktorí v utorok podali výpovede. Banka však odchod predsedu rady banky a štyroch jej riaditeľov neakceptovala a dala im týždeň na prehodnotenie rozhodnutia.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...