Cyprus sa potápa, S&P zhoršila rating o tri stupne

18.10.2012

BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) v stredu zhoršila hodnotenie úverovej dôveryhodnosti Cyperskej republiky o tri stupne na úroveň B zo stupňa BB. Výhľad úverového ratingu je negatívny.

Agentúra oznámila, že pokračuje v jeho monitorovaní s možnosťou ďalšieho zhoršenia. Cyprus má medzi štátmi eurozóny od S&P najhorší rating po Grécku.

Agentúra v zdôvodnení svojho rozhodnutia uviedla, že cyperská vláda sa zatiaľ nedohodla na podmienkach úverového programu, o ktorom rokuje s trojkou veriteľských inštitúcií (Európska únia, Medzinárodný menový fond a Európska centrálna banka).

Váhavý postoj vlády môže podľa agentúry súvisieť s nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami, ktoré sa v krajine uskutočnia vo februári 2013. Krajina však čelí vážnej bankovej kríze a neschopnosť vlády presadiť potrebné úsporné opatrenia a reformy situáciu ďalej zhoršuje.

Agentúra tiež upozorňuje na úzke prepojenie cyperských bánk s gréckym bankovým sektorom a rastúcu závislosť vlády na vydávaní krátkodobých štátnych pokladničných poukážok pri financovaní dlhu.

Ďalšie dve z trojice hlavných ratingových agentúr, a to Moody‘s a Fitch, hodnotia úverovú dôveryhodnosť Cyperskej republiky na stupni B3, resp. BB-, v oboch prípadoch s negatívnym výhľadom.