Cyprus sa stal tŕňom v oku ruských finančníkov

NIKÓZIA 21. marca (WEBNOVINY) – Malý Cyprus sa stal tŕňom v oku ruských finančníkov.

Banky v krajine sú zatvorené a o svoje peniaze sa začali báť aj vplyvní finančníci z Ruska. Objem ich vkladov v cyperských bankách podľa odhadov predstavuje približne 30 až 50 percent.

Medzi zablokovanými kontami sú aj účty ruských vládnych agentúr. Tento krok označila Moskva slovami premiéra Dmitrija Medvedeva ako nepochopiteľný.

Ako povedal Jacques Sapir z parížskeho inštitútu Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales, takmer polovica všetkých zahraničných investícii na Cypre pochádza z Ruska. Podľa Sapira to bolo len v roku 2012 približne 250 miliárd eur.

Ochromenie peňažných tokov by mohlo vážne zasiahnuť ruskú ekonomiku. „Je pravdepodobné, že Moskva je prinútená pomôcť zachrániť cyperský bankový sektor výmenou za prístup k tamojším zásobám zemného plynu,“ vysvetlil Jacques Sapir.

Ako príklad uviedol ruskú leteckú spoločnosť Aeroflot, ktorá z cyperských bankových účtov platí za palivo európskym dodávateľom. Politický analytik Hubert Faustmann z Nikózie zase varuje pred veľkým spojenectvom s Rusmi.

„Grécki Cyperčania majú odlišné záujmy ako Moskva. Cyprus plánuje do desiatich rokov vo veľkom vyvážať zemný plyn do Európy a stal by sa tak výrazným hráčom na veľkých trhoch ako napríklad v Nemecku,“ upozornil Faustmann. Podľa hodnotenia banky JP Morgan by Cyprus po nútenom odchode z eurozóny ostal výrazne závislý na Moskve.

Odporúčame:

Cyprus pripravuje plán B, Únia stráca trpezlivosť

Cyperskí politici previedli do zahraničia miliardy eur

Cyprus sa vzbúril, kontroverznú bankovú daň odmietol

Cyprus hľadá pomoc v Moskve

Informovala o tom agentúra AFP.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...