Cyprus si chce od Ruska požičať 5 miliárd eur

6.7.2012

MOSKVA 6. júla (WEBNOVINY) – Cyperská republika požiadala Rusko o pôžičku v sume 5 mld. eur, ktorá má krajina pomôcť v boji s dlhovou krízou.

Potvrdil to v piatok ruský minister financií Anton Siluanov. „Áno, dostali sme žiadosť z Cypru. Žiadajú 5 mld. eur,“ povedal novinárom minister. Podľa skorších vyjadrení cyperských predstaviteľov sa krajina mala obrátiť na Európu, Rusko alebo Čínu so žiadosťou o finančnú pomoc v objeme 4 mld. eur.

V decembri Cyprus získal z Ruska pôžičku 2,5 mld. eur. Podľa agentúry Reuters má Rusko záujem na udržaní malého ostrovného štátu ako finančného centra s nízkymi daňami, ktoré slúži ruským podnikateľom ako základňa pre spätné investície v krajine.

Experti z Európskej centrálnej banky a MMF v utorok pricestovali na Cyprus, aby s predstaviteľmi miestnej vlády rokovali o detailoch žiadosti o úver. Špekuluje sa, že problémový cyperský bankový sektor bude potrebovať finančnú injekciu približne vo výške 10 miliárd eur. Krajina len tento týždeň prvýkrát vo svojej histórii prevzala rotujúce predsedníctvo v EÚ a prípadná pôžička z Ruska by okrem finančného mala aj politický rozmer.