Cyprus zablokoval účty ruskej vlády, tvrdí Medvedev

MOSKVA 21. marca (WEBNOVINY) – Cyperské úrady zablokovali účty, ktoré majú ruské vládne agentúry v tamojších bankách, posťažoval sa vo štvrtok ruský premiér Dmitrij Medvedev.

Krok Cypru označil za nepochopiteľný, keďže peniaze na účtoch vládnych agentúr majú jasný pôvod. Cyprus medzitým rokuje o úveroch z Ruska s cieľom zabrániť finančnému kolapsu krajiny po tom, čo tamojší parlament odmietol podmienky záchranného programu EÚ.

„Veľký počet otvorených štruktúr našej vlády pracuje prostredníctvom Cypru. Teraz im zablokovali účty z dôvodov, ktoré sú nejasné, keďže pôvod týchto peňazí je evidentný… Z tohto dôvodu musíme zaujať principiálne stanovisko k udalostiam okolo Cypru,“ zdôraznil Medvedev podľa vyhlásenia na internetovej stránke ruskej vlády.

Obrazom: Protesty Cyperčanov proti bankovej dani zabrali

Cyperský minister financií Michael Sarris vo štvrtok pokračuje v návšteve Ruska. Pracovný pobyt v Moskve predĺžil po tom, čo sa s ruským rezortným kolegom Antonom Siluanovom na stredajších rokovaniach podľa svojich slov na „ničom konkrétnom“ nedohodli.

Podľa medializovaných informácií vláda v Nikózii žiada od Ruska pôžičku 5 mld. eur, ako aj o predĺženie splatnosti a zníženie úrokovej sadzby na existujúci úver vo výške 2,5 mld. eur. Generálny riaditeľ ruskej banky Sberbank German Gref v stredu uviedol, že z Cypru dostal ponuku na kúpu jednej z tamojších bánk. Najväčšia ruská banka, ktorá vlani kúpila stredoeurópske dcéry rakúskej Volksbank International, však podľa neho o transakciu „neprejavila záujem“.

Cyperský parlament v utorok prekvapivo zamietol vládny návrh jednorazového zdanenia bankových vkladov výmenou za finančnú injekciu od medzinárodných inštitúcií vo výške 10 mld. eur. Vláda teraz hľadá alternatívne riešenie, aby sa vyhla štátnemu bankrotu, neistota však už otriasa dôverou investorov v eurozónu a zvýšila politické napätie medzi EÚ a Ruskom. Navrhované zdanenie vkladov je citlivé pre Rusko aj Cyprus, keďže mnohí ruskí občania majú v bankách na Cypre uložené veľké sumy peňazí a v prípade hroziaceho zdanenia hrozí odliv ich financií z krajiny.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...