Cyprus žiada od svojich európskych partnerov solidaritu

NIKÓZIA, BERLÍN 10. januára (WEBNOVINY) – Cyprus sa označil za obeť reštrukturalizácie gréckeho dlhu a podľa vyhlásenia cyperských predstaviteľov očakáva od svojich európskych partnerov solidaritu.

Krajina sa pokúša získať medzinárodnú finančnú pomoc. Európsku úniu a Medzinárodný menový fond (MMF) o ňu požiadala v júni minulého roka, pretože cyperský bankový sektor utrpel významné straty v dôsledku odpisovania gréckeho dlhu.

Rokovania skomplikovali obavy o udržateľnosť dlhu krajiny vzhľadom na rozsah pomoci. Tá by mohla dosiahnuť až 17 mld. eur, čo je prakticky hodnota ročného hrubého domáceho produktu (HDP) Cypru. Nemecká kancelárka Angela Merkelová predpokladá, že rokovania o pomoci pre Cyprus určitý čas potrvajú.

Zároveň uviedla, že medzinárodní veritelia nebudú k Cypru pristupovať špeciálne. „Nikdy sme o špeciálne zaobchádzanie nežiadali,“ uviedol hovorca cyperskej vlády Stefanos Stefanou.

„To, čo žiadame, je vyjadrenie solidarity. Je to predsa základný princíp EÚ vo vzťahu ku krajinám, ktoré sa stali obeťami rozhodnutia európskych lídrov reštrukturalizovať grécky dlh,“ dodal.

Podľa predstaviteľa nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Michaela Fuchsa však nemecký parlament pomoc pre Cyprus neschváli, kým krajina nebude dodržiavať pravidlá EÚ v oblasti transparentnosti a prania peňazí.

„Ak Cyprus nie je pripravený prijať pravidlá spojené s transparentnosťou a praním peňazí, pomoc pre Cyprus nebude,“ povedal Fuchs.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...