Ďalšie stimuly hospodárstva USA môžu zvýšiť infláciu

19.9.2012

NEW YORK 19. septembra (WEBNOVINY) – Posledný plán stimulov, ktorý minulý týždeň predstavil Federálny rezervný systém (FED) na podporu amerického hospodárstva, môže zvýšiť infláciu v krajine.

V utorok to povedal Jeffrey Lacker, šéf pobočky Fedu v Richmonde. Zvýšenie inflácie by podľa Lackera mohlo ohroziť dôveryhodnosť americkej centrálnej banky.

„Odmietam ďalší program nákupu aktív. Za súčasných podmienok ďalšie hospodárske stimuly predstavujú riziko, že inflácia sa zvýši spôsobom, ktorý ohrozí stabilitu inflačných očakávaní,“ uviedol Lacker.

Fed minulý týždeň informoval, že bude pokračovať vo výkupe aktív až dovtedy, kým na americkom trhu práce nenastane významné zlepšenie. Ten sa totiž ešte stále zotavuje z hlbokej recesie.

Lacker sa však obáva, že stimuly budú smerovať aj do odvetví, v ktorých k oživeniu aktivity už došlo. Rast hrubého domáceho produktu (HDP) v USA je stále nízky. V druhom štvrťroku sa americké hospodárstvo zväčšilo o 1,7 %, čo je nedostatočný rast na to, aby na trhu práce došlo k zlepšeniu.