Daň z cigariet bude na Slovensku zrejme najvyššia v regióne

24.8.2012

BRATISLAVA 24. augusta (WEBNOVINY) – Slovensko bude mať od októbra pravdepodobne najvyššiu sadzbu spotrebnej dane na cigarety v regióne.

Očakáva to analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák, podľa ktorého Slovensko v súčasnosti uplatňuje spomedzi krajín strednej a východnej Európy druhú najvyššiu spotrebnú daň na cigarety.

„Po októbrovom zvýšení sadzby dane by sa výška tejto dane na Slovensku mala zaradiť na prvé miesto v regióne,“ uvádza Koršňák.

Najnižšiu spotrebnú daň na cigarety uplatňuje podľa analýzy banky v súčasnosti Litva. Nasleduje Poľsko a Lotyšsko, pričom najvyššia spotrebná daň je v Írsku, Veľkej Británii a Francúzsku.

„Slovensko sa radí skôr medzi krajiny s nižšou spotrebnou daňou. Na tomto fakte nič nezmení ani októbrové zvýšenie špecifickej sadzby spotrebnej dane. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že nižšia spotrebná daň na cigarety je v nových členských krajinách strednej a východnej Európy, čo do veľkej miery súvisí aj s nižšou cenovou hladinou v týchto krajinách,“ uvádza Ľubomír Koršňák.

Novelu zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov posunuli poslanci NR SR do druhého čítania koncom júla. Kabinet Roberta Fica odôvodňuje zámer zvýšiť spotrebnú daň z tabakových výrobkov potrebou konsolidovať verejné financie.

Špecifická časť spotrebnej dane z cigariet by sa tak v tomto roku mala zvýšiť o 2,6 % z 58 eur na 59,5 eur na 1000 kusov cigariet a minimálna sadzba spotrebnej dane na cigarety by mala vzrásť z 88,5 eur na 91 eur na 1000 kusov cigariet.