Dane naplnili írsku kasu, štátny deficit klesol

4.1.2013

DUBLIN 4. januára (WEBNOVINY) – Rozpočtový deficit Írska v roku 2012 klesol pod 8 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo je menej než v decembri predpovedaných 8,2 %. Informoval o tom vo štvrtok írsky minister financií Michael Noonan.

Prispel k tomu dobrý výsledok výnosu z daní za december, ktorý pomohol rok ukončiť na úrovni 0,7 % nad plánovanou úrovňou, a to napriek zlým vyhliadkam, z ktorých sa vychádzalo na základe novembrových údajov. Krajina by tak v roku 2013 mohla byť na dobrej ceste k splneniu svojho cieľa rozpočtového schodku už tretí rok za sebou.

Írsko bude pri ročnom vyúčtovávaní môcť ťažiť z decembrových daňových výnosov. Dublin zaznamenal veľký skok v príjmoch z firemných daní, na ktorých sa vyzbieralo dvakrát tak toľko, ako sa plánovalo. Viac do štátnej pokladnice priniesla aj daň z pridanej hodnoty. Dane z príjmu síce rok zakončili 0,8 % pod plánom, je to však aj tak lepšie ako dvojnásobok tejto hodnoty v novembri 2012. Celkový rozpočtový schodok ku koncu roka dosahoval 14,9 mld. eur, čo je v porovnaní s 24,9 mld. v roku 2011 výrazné zlepšenie.

„Keď sme schvaľovali rozpočet, povedali sme, že koncoročný deficit bude 8,2 %. Teraz to však pohodlne bude 8 %, predpokladám, že realistická úroveň je 7,9 alebo dokonca 7,8 %,“ povedal Noonan novinárom. Deficit je napriek tomu jedným z najvyšších v Európe a írska vláda v decembri predstavila svoj už šiesty úsporný plán v poradí za štyri roky. Ten ťažko skúšanému obyvateľstvu na chrbty pridal vyššie dane a rozpočtové škrty v hodnote 3,5 mld. eur.