Dane z vkladov inde ako na Cypre nebudú potrebné

AMSTERDAM 19. marca (WEBNOVINY) – Mimoriadne zdanenie bankových vkladov v členských štátoch eurozóny okrem Cypru nebude potrebné.

Vyhlásil to v utorok šéf skupiny ministrov financií členských štátov menovej únie (Euroskupina) Jeroen Dijsselbloem.

„Je to úplne vylúčené, jednorazové zdaňovanie aktív v iných členských štátoch nie je potrebné,“ uviedol Dijsselbloem v holandskom parlamente.

Vzhľadom na veľkosť cyperského bankového sektora a vysoké náklady rekapitalizácie bolo nevyhnutné, aby sa na financovaní záchranného programu podieľali aj klienti tamojších bánk, dodal holandský minister financií, ktorý predsedá stretnutiam Euroskupiny.

K zdaneniu bankových vkladov sa počas víkendu zaviazala cyperská vláda v rámci medzinárodnej dohody o úverovom programe pre ostrovnú krajinu. Oznámenie, že Nikózia v rámci plnenia podmienok finančnej pomoci uvalí špeciálnu daň na vklady, porušilo nepísané pravidlo, podľa ktorého sú úspory fyzických osôb nedotknuteľné.

Cyperčania nato vyprázdnili bankomaty v krajine, finančné a akciové trhy zareagovali poklesom a investori vyjadrili obavy, že takýto precedens by mohol opäť rozpútať upokojujúcu sa finančnú krízu v eurozóne.

Podľa sobotňajšej dohody s Bruselom by sporitelia, ktorí majú v bankách našetrených menej ako 100 tis. eur, prišli o 6,75 % svojich vkladov, čím by sa prakticky zrušilo ručenie štátu za úspory do tejto sumy. Vklady nad 100 tis. eur sa majú zdaniť sadzbou 9,9 %.

Odporúčame:

Únia ustúpila, Cyprus stále čelí bankrotu

Záchranná pôžička pre piatu krajinu, Cyprus dostane miliardy

Cyprus je pred krachom, ľudia prídu v bankách o časť úspor

Cyprus tvrdí, že je obeťou solidarity, Rusi stratia miliardy

Cyprus odložil hlasovanie o kontroverznej pôžičke

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...