Daniari chcú vrátiť preplatky v zákonnej lehote

10.5.2012

BRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) – Finančná správa SR v súčasnosti pracuje na tom, aby všetci daňovníci, ktorí majú nárok na vrátenie preplatku na dani z príjmov za minulý rok, dostali svoje peniaze v zákonom stanovenej lehote.Tá pritom uplynie v piatok 11. mája.

„Na vrátenie preplatkov zostávajú ešte dva dni a my robíme všetko pre to, aby sme zákonom stanovený termín dodržali. Preto sa momentálne nemôžeme relevantne vyjadriť k prípadnému počtu tých, ktorí preplatok nedostanú. Robíme všetko pre to, aby sme zákonnú lehotu dodržali,“ uviedla pre agentúru SITA Gabriela Dianová z komunikačného oddelenia Finančného riaditeľstva SR.

Finančná správa aj napriek zložitej situácii s informačným systémom podľa slov Dianovej robí všetko pre to, aj za cenu nadčasov a práce v dňoch voľna, aby sa daňovým subjektom preplatky v stanovenej lehote vrátili. „O čom svedčí aj množstvo daňovníkov, ktorí už majú preplatky na svojich účtoch,“ dodáva Dianová.

Finálne spracovanie daňových priznaní nie je ohrozené

Finančné riaditeľstvo zároveň tvrdí, že má k dispozícii potrebné technické prostriedky a “ľudské zdroje idú na maximum”. Finálne spracovanie daňových priznaní tak podľa zverejneného stanoviska nie je ohrozené.

Výkonný riaditeľ spoločnosti Bankpro Soft, ktorá je jedným zo subdodávateľov pôvodne nasadeného informačného systému KONS v daňovej správe, Pavol Seres, však tvrdí, že finálne spracovanie daňových priznaní na daň z príjmu za rok 2011 je ohrozené.

Dodatočne nasadený systém RDS totiž podľa jeho slov napríklad nedokáže priamo spracovať elektronické podania dostupné prostredníctvom služby bezplatného identifikátora.

„Podania, ktoré idú cez túto službu bezplatného identifikátora nedokáže systém RDS priamo identifikovať, a z toho dôvodu sa toto podanie musí nahrať do RDS iným spôsobom, napríklad ručne, dávkou a podobne,“ konštatuje Pavol Seres.

Preplatok na dani z príjmov

„Spôsob elektronickej komunikácie nemá žiadny vplyv na spracovanie podaní v RDS. Elektronické podania podané prostredníctvom služby bezplatného identifikátora sú v RDS spracovávané rovnakým spôsobom ako iné elektronické podania,” uviedla v reakcii na tieto tvrdenia Dianová.

Preplatok na dani z príjmov môže daňovníkom vzniknúť v prípade, že ich zaplatené preddavky sú vyššie ako daň uvedená v daňovom priznaní. Správca dane má pritom povinnosť vrátiť preplatok na dani z príjmov najneskôr do 40 dní odo dňa vzniku preplatku.

V prípade preplatkov na dani z príjmov za rok 2011 by tak mal správca dane vrátiť preplatok najneskôr do 11. mája 2012.