Daňové úrady budú rýchlejšie vyplácať nadmerné odpočty daní

17.10.2013

BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) – Daňový úrad by mal podľa nezaradeného poslanca NR SR Juraja Miškova vyplatiť platiteľovi dane z pridanej hodnoty nadmerný odpočet najneskôr do šiestich mesiacov od začatia daňovej kontroly.

Ako uviedol Miškov dnes pre agentúru SITA, daňový úrad by to mal spraviť, aj keď sa kontrola neskončí. Miškov preto pripravil pozmeňujúci návrh k vládnemu návrhu zákona o dani z pridanej hodnoty.

Podľa Miškova je postup finančného riaditeľstva, najmä v poslednom čase, taký, že pri vzniku nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty platiteľovi, začne voči nemu daňový úrad daňovú kontrolu.

„To prináša, že nadmerný odpočet zo strany štátu nie je platiteľovi vyplatený, ale je mu zo strany štátu zadržiavaný, a to až do skončenia daňovej kontroly,“ upozornil.

Miškov upozorňuje, že lehota na vykonanie daňovej kontroly je jeden rok od jej začatia.

„Z toho vyplýva, že daňový úrad tak môže zadržiavať peniaze platiteľa dane z pridanej hodnoty celý rok, pričom výška tejto sumy môže narastať. Nie je zriedkavosťou, že tieto sumy sa pohybujú rádovo v stovkách tisíc eur,“ konštatoval.