Dánsko sa v poslednom kvartáli ocitlo v recesii

30.3.2012

KODAŇ 30. marca (WEBNOVINY) – Hrubý domáci produkt Dánska vo štvrtom kvartáli minulého roka v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom klesol o 0,1 %. Vyplýva to z revidovaných údajov, ktoré zverejnil v piatok dánsky štatistický úrad.

Škandinávska krajina sa tak ocitla v recesii, ktorú ekonómovia zvyčajne definujú ako pokles hospodárstva v dvoch za sebou nasledujúcich kvartáloch. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa dánsky HDP medzi októbrom a decembrom zväčšil o 0,4 %.

„Podporuje to naše hodnotenie, že dánska ekonomika stále bojuje, aby sa dostala z krízy,“ uviedol pre agentúru Reuters hlavný ekonóm spoločnosti Danske Bank Steen Bocian. V tomto roku však Danske Bank očakáva posilnenie výkonu domácej ekonomiky o zhuba 1 % a piatkové čísla túto prognózu nemenia, dodal ekonóm.

Dánsky štatistický úrad pôvodne informoval, že HDP krajiny v závere minulého roka ešte medzikvartálne vzrástol o 0,6 %. Medziročný rast vo štvrtom kvartáli úrad najskôr odhadoval na úrovni 0,6 %. V decembri dánska vláda upravila výhľad rastu ekonomiky v tomto roku na 1,0 % zo skoršie uvádzaných 1,3 %. Štatistický úrad potvrdil, že za celý rok 2011 dánska ekonomika v súlade s vládnou prognózou vzrástla o 1,0 %.