Deficit bude zrejme nad tri percentá HDP, môžu za to mestá

BRATISLAVA 14. augusta (WEBNOVINY) – Tohtoročný deficit verejných financií sa zrejme stlačiť pod maastrichtské 3 % hrubého domáceho produktu nepodarí, konečný výsledok by však nemal byť príliš vzdialený od rozpočtovaných 2,9 % výkonu ekonomiky.

Podľa aktuálneho návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2014 až 2016, ktorý v stredu zverejnil rezort financií, by totiž deficit rozpočtu verejnej správy mohol v tomto roku dosiahnuť 3,04 % HDP.

V situácii, keď sa rozpočet musel vyrovnať s výpadkom daňových a odvodových príjmov na úrovni vyše 650 mil. eur, je to podľa ministra financií Petra Kažimíra dobrý výkon.

Tento výpadok pritom podľa zverejneného materiálu kompenzovala predovšetkým nečerpaná rezerva na otvorenie druhého dôchodkového piliera takmer 230 mil. eur a tiež pozitívny rozpočtový vplyv z predaja núdzových zásob ropy a ropných produktov vo výške 380 mil. eur vďaka novej koncepcii správy núdzových zásob ropy.

Odporúčame aj:

Slovenská vláda zmäkčuje svoje rozpočtové ciele

Štát drží krok

Cestu Slovenska z procedúry nadmerného deficitu však podľa predstaviteľov vlády môžu napokon pokaziť samosprávy.

Aktuálny monitoring plnenia memoranda o spolupráci medzi vládou a samosprávami totiž podľa rezortu financií indikuje negatívny vývoj v hospodárení územnej samosprávy, čo môže viesť k zvýšeniu deficitu rozpočtu verejnej správy o 0,2 % hrubého domáceho produktu.

A práve tento vývoj bol aj témou stredajších rokovaní predstaviteľov Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) s premiérom Robertom Ficom a ministrom financií Petrom Kažimírom.

„Za štát môžem povedať, že my držíme krok a v tomto duchu garantujeme dodržanie záväzku pri úrovni 3 % hrubého domáceho produktu. Sú to práve mestá a obce, ktoré nám spôsobujú odchýlku na úrovni 0,2 % HDP,“ vyhlásil po rokovaniach premiér.

Ľuďom neklesne DPH

Ako dodal, s predstaviteľmi samosprávy sa preto dohodli na niektorých opatreniach, od sprísneného monitoringu hospodárenia miest s vyše 2 000 obyvateľmi až v krajnom prípade po selektívne vyvodzovanie zodpovednosti. „Jednoducho to, čo neušetria tento rok, o to menej by mali dostať budúci rok,“ vyhlásil Fico.

Podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka však hlavnou správou, ktorú v stredu rezort financií pustil do sveta je, že vláda nie je ochotná konsolidovať verejné financie tak, ako to pôvodne sľubovala.

„Doplatia na to ľudia, ktorým v roku 2015 pravdepodobne neklesne DPH na 19 %, ale zostane na úrovni 20 %. Dôvodom je vyšší ako plánovaný schodok verejných financií už v tomto roku,“ uviedol vo vyhlásení.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...