Deficit podľa slovenských ekonómov prekročí tri percentá HDP

25.10.2013

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Deficit verejných financií by podľa ekonómov mal v tomto roku dosiahnuť vyše 3,1 % hrubého domáceho produktu.

Skončil by tak tesne nad trojpercentnou maastrichtskou hranicou a taktiež nad aktuálnym cieľom rezortu financií, ktorým je stlačenie schodku pod 3 % výkonu ekonomiky.

Vyplýva to z októbrovej ankety Klubu ekonomických analytikov medzi oslovenými ekonómami. V budúcom roku by mal deficit podľa nich už klesnúť pod trojpercentnú hranicu.

Verejný dlh by sa tak mal v roku 2013 udržať tesne pod 55 % hrubého domáceho produktu a v budúcom roku tesne pod 57 %, pričom túto hranicu by mohol prelomiť v roku 2015.

Nové pravidlá možno zvýšia hodnoty dlhu

Ako upozornili viacerí analytici, neistotu do odhadov vnášajú očakávané zmeny v súvislosti so zavedením nových účtovných pravidiel ESA2010, ktoré by mali vstúpiť do platnosti v počas roka 2014. Nové pravidlá by mohli zvýšiť hodnoty dlhu a deficitu za rok 2013 a následne aj prezentované odhady za roky 2014 a 2015.

Ak sa splnia očakávania analytikov, bude musieť vláda po prekročení hranice dlhu 55 % v roku 2014 na základe zákona o rozpočtovej zodpovednosti najneskôr v priebehu roka 2015 viazať 3 % z výdavkov štátneho rozpočtu.

Obce musia zmraziť rast výdavkov

Súčasne bude musieť vláda ako aj obce a vyššie územné celky najneskôr v roku 2016 zmraziť rast výdavkov. Ak by sa v roku 2015 prekročila hranica dlhu na úrovni 57 %, budú musieť vláda, obce a vyššie územné celky pripraviť na rok 2017 vyrovnaný alebo prebytkový rozpočet.

Ekonómovia v októbrovej ankete vyberali aj opatrenia, ktoré by podľa nich najviac prospeli dlhodobej udržateľnosti verejných financií na Slovensku. Zaradili medzi ne najmä zníženie budúcich výdavkov na dôchodky, privatizáciu, zníženie stimulov a dotácií súkromným firmám, spoluúčasť v zdravotníctve a pružnejšie pracovné právo.