Deficit Portugalska spĺňa podmienky finančnej pomoci

LISABON 25. júla (WEBNOVINY) – Portugalský deficit verejných financií v prvej polovici roka 2013 dosiahol 3,85 mld. eur, čo je výrazne pod hranicou 6 mld. eur definovanou v podmienkach medzinárodného záchranného programu.

V stredu o tom informovalo portugalské ministerstvo financií.

„Portugalsko dosiahlo cieľ stanovený na prvú polovicu programu ekonomickej a fiškálnej korekcie,“ píše sa v stanovisku ministerstva s tým, že medziročné porovnanie nie je relevantné, pretože Lisabon pred rokom minul viac ako 2 mld. eur z bankových dôchodkových fondov na zaplátanie diery v rozpočte.

Po odpočítaní tohto mimoriadneho opatrenia je podľa rezortu financií možné povedať, že deficit poklesol o takmer 370 mil. eur a fiškálny obrat narástol medziročne o 9 %. Tempo rastu príjmom pritom prekročilo očakávaný rast za rok 2013 na úrovni 6,9 %.

Výdavky štátu sa napriek tomu v prvej polovici roka medziročne zvýšili o 6,3 %, najmä kvôli rastúcej nezamestnanosti a presunom zamestnancov štátneho sektora, hoci od mája sa rast výdavkov spomaľoval. Ekonomika Portugalska je v najhoršej recesii od 70. rokov minulého storočia a jej rast spomaľujú prísne podmienky finančnej pomoci od medzinárodných veriteľov. Lisabon musí tento rok rozpočtový deficit znížiť na 5,5 % HDP a v roku 2014 na 4 %. Vláda však očakáva, že v roku 2014 sa hospodárstvo krajiny vráti k miernemu rastu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...