Deficit rozpočtu bude pod tri percentá, garantuje Fico

30.11.2013

BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) – Predseda vlády Robert Fico garantuje, že tohtoročný deficit, ako aj deficit rozpočtu v roku 2014, budú pod troma percentami.

Povedal to v sobotu v relácii Sobotné dialógy Slovenského rozhlasu. Podľa jeho slov prichádza obdobie, keď Slovensko splní svoj záväzok a dodrží ciele, ktoré si v rozpočte dalo. „Snažíme sa zdroje, ktoré vzniknú, poskytovať ľuďom,“ poznamenal.

Vláda bude pokračovať v sociálnych opatreniach

Garantovaný deficit vláda podľa Fica dosiahne lepším výberom z daní ako aj veľkými úsporami v rámci reformy ESO. „Máme aj dodatočné zdroje zo súboja proti daňovým podvodom,“ doplnil. Zároveň povedal, že tak, ako v tomto roku, dosiahne Slovensko rozpočtový deficit pod tri percentá aj v roku 2014, čo znamená, že budú môcť pokračovať napríklad aj v sociálnych opatreniach.

Reforma ESO podľa jeho slov už v tomto roku priniesla čísla, ktoré boli vopred avizované. „Počítame s tým, že budúci rok bude aj hospodársky rast vyšší, jeden z najvyšších v eurozóne, čo môže tiež pomáhať v boji proti nezamestnanosti,“ poznamenal s tým, že vláda je veľmi konštruktívne naladená.

Ceny energií sa nebudú zvyšovať

V prípade znižovania cien energií v budúcom roku Robert Fico konštatoval, že vláda dodržala sľub v prípade domácností. „Nebude sa jednak zvyšovať cena plynu, no tiež vítam zníženie cien elektriny pre domácnosti,“ povedal v Sobotných dialógoch.

Ficova vláda chráni podľa neho ľudí pred zvyšovaním cien energií, pretože doba nie je ľahká. Ako povedal, držíme pod tlakom ceny energií, ktoré sú pre ľudí jedným z najvýznamnejších faktorov. „Urobili sme to, čo sme sľúbili. Musíme slovenskú spoločnosť chrániť pred bezdôvodným zvyšovaním cien energií,“ doplnil a dodal, že takéto rozhodnutia prakticky plošne chránia slovenskú verejnosť.