Deficit španielskeho rozpočtu prekonal polročné očakávania

21.9.2012

MADRID 21. septembra (WEBNOVINY) – Španielsky rozpočtový deficit dosiahol do konca júna viac ako polovicu z plánovanej hodnoty na tento rok. Vyplýva to z oficiálnych vládnych údajov.

Do konca prvého polroku tohto roka sa deficit španielskeho štátneho rozpočtu dostal na úroveň 39,8 mld. eur, teda bol vo výške približne 4 % hrubého domáceho produktu (HDP), zatiaľ čo rozpočtový cieľ španielskej vlády na tento rok v oblasti deficitu je vo výške 6,3 % HDP.

Madrid má za sebou štvrtkovú úspešnú aukciu desaťročných vládnych dlhopisov, keď výnosy z týchto dlhopisov klesli na najnižšiu úroveň od januára. Vládny kabinet premiéra Mariana Rajoya pripravil do konca roku 2014 úsporné opatrenia v hodnote 65 mld. eur. Španielsko sa pokúša stlačiť rozpočtový deficit, ktorý bol v roku minulom roku vo výške 8,9 % HDP pod úroveň troch percent HDP.

Podľa šéfky Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeovej sa suma, ktorú potrebujú španielske banky, je omnoho bližšie k júnovej prognóze MMF vo výške 40 mld. eur než k sto miliardám eur, ktoré sú pripravené na pomoc bankovému sektoru.

Španielske banky potrebujú na svoju rekapitalizáciu menej finančných prostriedkov, ako sa pôvodne predpokladalo. Pre denník Wall Street Journal to uviedla šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová. „To číslo je nižšie, ako sa pôvodne obávali európski a španielski predstavitelia,“ povedala Lagardeová. V júni vydal MMF prognózu, podľa ktorej bude španielsky bankový sektor potrebovať finančné prostriedky vo výške 40 mld. eur.

„Očakávame, že množstvo peňazí, ktoré budú potrebovať španielske banky, je omnoho bližšie k prognóze MMF, než k sto miliardám eur, ktoré ležia na stole ako pomoc pri rekonštrukcii španielskeho bankového sektora,“ dodala Lagardeová.

Španielski predstavitelia dúfajú, že bankový sektor by mohol získať pomoc priamo od Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM). MMF tento krok podporuje, pretože by mohol prispieť k zníženiu dlhového zaťaženia vlády.