Deficit verejných financií Lisabonu sa strojnásobil

LISABON 21. marca (WEBNOVINY) – Deficit verejných financií Portugalska sa v prvých dvoch mesiacoch tohto roka takmer strojnásobil.

Poukazuje to na to, že prehlbujúci sa pokles ekonomiky poškodzuje výber daní. Zároveň to vyvoláva obavy, že krajine sa pravdepodobne nepodarí splniť svoje plány v oblasti štátneho rozpočtu a bude nasledovať Grécko a žiadať ďalšiu zahraničnú pomoc.

Deficit verejných financií Lisabonu vzrástol na 799 mil. eur z úrovne 274 mil. eur, na ktorej bol za január a február vlaňajška. Informoval o tom rozpočtový úrad rezortu financií.

Výdavky štátu za prvé dva mesiace tohto roka sa zvýšili o 3,5 % na takmer 7,06 mld. eur. Príjmy klesli o 4,3 % na 6,26 mld. eur.

Portugalsko vlani splnilo svoj plán a celkový deficit zredukovalo na úroveň 5,9 % hrubého domáceho produktu (HDP) z výšky 9,8 % HDP, na ktorej bol v roku 2010. V tomto roku chce celkový deficit zmenšiť na úroveň 4,5 % HDP.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...