Deflácia v Grécku je najhoršia od roku 1962

8.11.2013

ATÉNY 8. novembra (WEBNOVINY) – Celková hladina spotrebiteľských cien v Grécku v októbri v porovnaní s rovnakým mesiacom vlaňajška klesla o 2 %. Znamená to, že v krajine je najvýraznejšia deflácia od roku 1962. Informoval o tom v piatok štatistický úrad krajiny.

V septembri sa ceny v Grécku medziročne znížili o 1,1 %. Podľa harmonizovaného indexu Európskej únie grécke ceny v októbri medziročne oslabili o 1,9 % po tom, ako v septembri klesli o 1 %.

Celkovú cenovú hladinu smerom nadol v Grécku tlačí kombinácia vplyvu hlbokej recesie, znižovania miezd a výrazného nevyužívania výrobnej kapacity v ekonomike. Inflácia v celej eurozóne v októbri oslabila viac, ako sa očakávalo. Medziročne sa ceny v menovej únii zvýšili iba o 0,7 %. V septembri bola medziročná inflácia v eurozóne 1,1 %. Októbrová úroveň inflácie v sedemnásťčlennom bloku bola najnižšia za štyri roky.

Grécky štatistický úrad v piatok zároveň informoval, že priemyselná produkcia krajiny sa v septembri medziročne zmenšila o 1,8 %. Septembrové oslabenie nasledovalo po augustovom poklese, ktorý bol podľa revidovaných údajov na úrovni 7,3 %. Továrenská výroba v septembri medziročne oslabila o 4 % v dôsledku menšej produkcie potravín, dreva, elektrických zariadení a vozidiel.