Deň D eurozóny: Nemecký súd rozhodne o budúcnosti eurovalu

BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) – Miliardár Soros vyzval Nemecko, aby vystúpilo z eurozóny

Americký miliardár maďarského pôvodu George Soros verejne vyzval Nemecko, aby buď zmenilo spôsob vedenia eurozóny, alebo z nej vystúpilo. Kontroverzný finančník sa tak vyjadril v článku, ktorý vyšiel v pondelkovom vydaní časopisu New York Review of Books. Sorosovi sa dlhodobo nepozdávajú aktuálne trendy úsporných opatrení, do ktorých Berlín núti zadlžené, predovšetkým juhoeurópske krajiny.

Odchod Nemcov by podľa jeho slov síce bol vážnou, no „jednorazovou a zvládnuteľnou“ záležitosťou. Bol by však lepší ako „chaotický domino efekt“ v podobe núteného odchodu jednej krajiny za druhou zo spoločnej menovej únie na základe špekulácii a tlaku trhov. Nemecký ústavný súd v stredu rozhodne o budúcnosti záchranného fondu eurozóny.

Verdikt o zákonnosti Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM) a zmluve o rozpočtovej zodpovednosti v EÚ vynesie o 10:00 SELČ.

Ako uvádza agentúra Reuters, súd v Karlsruhe by mal dať novým pravidlám Európskej únie zelenú.

Profesor práva z univerzity v Bielefelde Franz Mayer v utorok povedal, že zamietnutie návrhu na odklad rozhodnutia, ktorý žiadal euroskeptik z radov vládnych konzervatívcov Peter Gauweiler, bolo dobrým signálom pre tých, ktorí dúfajú v odobrenie návrhu. „Ukazuje to, že sudcovia si plne uvedomujú dôsledky svojho rozhodnutia,“ uviedol Mayer pre agentúru Reuters.

Negatívne rozhodnutie súdu by mohlo napríklad skomplikovať Európskej centrálnej banke nákup španielskych a talianskych dlhopisov v snahe pomôcť tamojším ekonomikám.

Niektorí nemeckí profesori práva si však myslia, že súd môže podmieniť hlbšiu integráciu krajiny do únie až po zmene ústavy. To by výrazne skomplikovalo plány Angely Merkelovej, ktorá by sa chcela tretíkrát uchádzať o kreslo kancelárky v budúcoročných voľbách. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v utorok vyhlásil, že jedinou cestou z krízy je poučiť sa z politických chýb z minulosti: „Neexistuje žiadny pohodlný spôsob, ako sa dostať z krízy“.

Európu sužuje dlhová kríza a investori očakávajú, že ekonomika eurozóny v tomto roku opäť upadne do recesie. Kríza v eurozóne má pred sebou ešte dlhú cestu, uviedol námestník šéfky MMF Zhu Min, „Celkovo by som povedal, že kríza ešte neskončila. Stále sme v jej strede a ešte máme cestu pred sebou,“ povedal Zhu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...