Desať šokujúcejších predpovedí z ekonomiky pre rok 2013

1.1.2013

BRATISLAVA 1. januára (WEBNOVINY) – Saxo Bank si pripravila desať šokujúcich predpovedí o smerovaní ekonomiky v roku 2013. Pozrite si, čo by sa vo svete ekonomiky a financií mohlo stať po 1. januári 2013.

1. Dax spadne o 33 percent na 5000

Ekonomické spomalenie Číny pokračuje a zastavuje priemyselnú expanziu Nemecka. To spôsobuje veľký pokles cien industriálnych akcií a nízku spotrebiteľskú dôveru. Preferencie Angely Merkelovej pred nemeckými voľbami spadli a tým ako sa Nemecko priblížilo k prevzatiu ďalších európskych dlhov ekonomike zoslabla a politická neistota vzrástla. Trhový index DAX klesol na 5000, o 33 percent za rok.

2. Japonci znárodnia najväčšie spoločnosti vyrábajúce elektroniku

Japonský elektronický priemysel, niekedy pýcha krajiny, vstúpil do poslednej fázy po tom, čo bol prekonaný Južnou Kóreou. V kombinácii s ročnými stratami vo výške 30 miliárd dolárov spoločností Sharp, Panasonic a Sony, dôveryhodnosť veľmi upadla a japonská vláda znárodnila kľúčových hráčov tohto priemyslu, podobne ako americká vláda zachraňovala svoj automobilový priemysel.

3. Ceny sójových bôbov stúpnu o 50 percent

Zlé počasie počas roka 2012, ktoré vyvolalo spúšť v globálnej úrode a pohľad na deväťročné minimá končiacich amerických zásob sóje zohľadnila cena novej úrody spolu s prípadnými novými poruchami počasia, či už v USA, Južnej Amerike alebo Číne. Zvyšujúci dopyt po biopalive tiež zohráva svoju úlohu vo vynesení ceny na vrchol a špekulanti sú opäť pripravený znova vstúpiť na trh a vytlačiť tak cenu vyššie, aj viac ako o 50 percent. Zo slova potravinová bezpečnosť sa stáva klišé.

4. Cena zlato klesne na 1200 dolárov za uncu

Sila obnovy americkej ekonomiky v roku 2013 prekvapuje trh a zvlášť finančných investorov do zlata. To a nedostatok fyzického dopytu po zlate v Číne a Indi spúšťajú hlavné kolo výpredaja zlata. To spadlo na 1200 dolárov predtým, ako centrálne banky vstúpili na trh a využili výhodu nízkych cien.

5. Ropa WTI bude atakovať hranicu 50 dolárov

Americká energetická produkcia pokračuje v raste najmä vďaka pokrokovým produkčným technikám, ako napríklad ťažba bridlicovej ropy. Americká produkcia ropy prudko stúpla a s domácim stavom zásobu už na 30 ročnom maxime a limitovanými exportnými možnosťami sa dostala ceny ropy WTI opäť pod predajný tlak a spadla na 50 dolárov za barel.

6. Jen smeruje k tomu, aby sa stal najsilnejšou svetovou menou

Liberálno-demokratická strana sa dostala v Japonsku opäť k moci s jej údajne len trestajúcou agendou. Hoci bola uvedená len polovica opatrení, v rovnakom čase už trh nechcel akceptovať nízky jen. Japonský investori vracajú späť svoje bilióny dolárov investovaných v zahraničí, keď opadol ich rizikový apetít. Jen smeruje k tomu, aby sa stal najsilnejšou svetovou menou s párom USD JPY blížiacim sa k 60.00. Ironicky tak dláždi cestu pre vládu Liberálno-demokratickej strany a Japonskú centrálnu banku, aby tie siahli po ešte radikálnejších opatreniach oslabujúcich jen, ako sľúbili pred tým.

7. EURCHF láme rekordy, blíži sa k novému minimu

Riziko neočakávaných udalostí v Európskej únií sa opäť zvýšilo – pre Talianske voľby, alebo pre spôsob vystúpenia Grécka z Európskej menovej únie a obavy, že za ním bude nasledovať i Španielsko a Portugalsko. To pumpuje kapitál znovu raz do Švajčiarska a Švajčiarska národná banka a švajčiarska vláda sa rozhoduje, že je lepšie zriecť sa na istý čas predstavy zavesenia švajčiarskeho franku na euro, ako tlačiť na trh rezervy vo výške sto percent švajčiarskeho HDP. V dôsledku toho sa pár EURCHF dotýka nového minima, Švajčiarsko je následne nútené zaviesť kontrolu dovozu kapitálu, aby zrazilo jeho objem.

8. Hong Kong zruší viazanosť na americký dolár – vráti sa k čínskemu juanu

Hong Kong zrušil viazanosť jeho dolára na americký dolár a obnoviť jeho viazanosť na čínsky juan. Iné ázijské meny vysielajú signály, že ho chcú nasledovať. Volatilita čínskeho juana sa zvýšila, keď Čína uvoľňuje jej zovretie pohybu meny a Hong Kong rýchlo rastie a stáva sa najväčším svetovým centrom obchodovania s devízami a najvýznamnejším centrom pre obchodovanie s čínskym juanom.

9. Španielsko robí krok smerom k defaulu, jeho úrokové sadzby vzrastú na 10 percent

S už vysokým sociálnym napätím v Španielsku nemôže verejný sektor viac škrtiť verejné výdavky. V roku 2013 klesol španielsky suverénny rating do špekulatívneho pásma a sociálne napätie tlačí Španielsko na hranu. Španielsko odmieta politiku európskej administratívy – naťahovanie a predstieranie. Výnos dlhopisov dramaticky vzrástol po poklese ratingu a po tom ako zohľadnili neodvratný bankrot.

10. Výnos 30-ročných amerických dlhopisov sa v roku 2013 zdvojnásobí

Politika nulového úroku zo strany Fedu núti investorov opustiť fixný výnos. So žiadnym alebo dokonca negatívnym výnosom je náhrada dlhopisov za akcie pôsobivým riešením. Dlhopisový trh je ďaleko väčší ako trh akcií a desať percentný pokles investovanie fondov do dlhopisov a realokovanie do akcií znásobuje prílev do akciových fondov o približne 30 percent. To môže viesť k vyšším americkým sadzbám a je tiež začiatkom desaťročie trvajúceho prekonávania dlhopisov akciami.