Deutsche Telekom bude vyplácať nižšie dividendy

7.12.2012

FRANKFURT 7. decembra (WEBNOVINY) – Deutsche Telekom bude v rokoch 2013 a 2014 vyplácať dividendy v hodnote 50 eurocentov za akciu, informovala spoločnosť vo štvrtok.

V roku 2012 sa vyplácalo 0,70 eur za akciu, ide teda o zníženie dividend o takmer 30 %, čo je viac, než analytici očakávali. Telekom k zníženiu pristúpil, lebo mu z hotovosti ujedajú investície na domácom trhu, ako aj na trhu v USA, kde spoločnosti klesá podiel.

Obdobné kroky už urobili konkurenti Telekomu Telefónica a France Telecom, analytici však očakávali miernejší pokles na 0,60 eur v roku 2013 a 0,58 eur o rok neskôr.

Peňažný tok, ktorý bude mať Deutsche Telekom v roku 2013 k dispozícii, klesne z tohtoročných predpokladaných 6 mld. na 5 mld. eur, pretože spoločnosť chce kúpiť amerického mobilného operátora MetroPCS a zlúčiť ho so svojou americkou divíziou T-Mobile USA. S výnosmi z tohto zlúčenia Telekom počíta ešte v tohtoročnom rozpočte.

Investície za šesť miliárd

„Váhať dnes by znamenalo doháňať iných v budúcnosti,“ povedal generálny riaditeľ firmy René Obermann.

Na domácom nemeckom trhu sa to už potvrdilo, spoločnosť tu totiž už musí doháňať prevádzkovateľov káblovej televízie, ktoré poskytujú rýchlejší internet za rovnakú cenu alebo lacnejšie ako Deutsche Telekom.

Investície do rozvoja širokopásmového pripojenia budú stáť v najbližších troch rokoch 6 mld. eur. V najbližších troch rokoch sa pripravujú investície v celkovej hodnote takmer 30 mld. eur, spoločnosť však očakáva, že disponibilný tok hotovosti vo výške 6 mld. eur opäť dosiahne v roku 2015.

Deutsche Telekom Group

Deutsche Telekom Group na Slovensku pôsobí prostredníctvom spoločnosti Slovak Telekom, v ktorej má majoritný podiel 51 % akcií.

Slovenská republika zastúpená Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky vlastní 34 % akcií a Fond národného majetku Slovenskej republiky 15 % akcií.

Skupinu Slovak Telekom tvoria materská spoločnosť Slovak Telekom a jej dcérske spoločnosti Zoznam, Zoznam Mobile, Telekom Sec a PosAm.