Diaľnica v Ružomberku má nádej, rezort s ňou stále počíta

17.8.2012

BRATISLAVA 17. augusta (WEBNOVINY) – Ministerstvo dopravy stále počíta s výstavbou vyše 15-kilometrového úseku diaľnice D1 Hubová – Ivachnová pri Ružomberku v súčasnom programovom období čerpania eurofondov.

Pre zdržanie verejného obstarávania z dôvodu námietok uchádzačov uvažuje rezort o fázovaní tohto projektu.

„To znamená, že úsek začneme stavať za eurofondové zdroje z tohto finančného rámca a záverečné práce presahujúce rok 2015 budú v rámci druhej fázy financované z nasledujúceho programového obdobia,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Súčasťou plánovanej diaľnice pri Ružomberku bude dvojkilometrový tunel Čebrať, ktorého výstavba by mala byť financovaná ešte v terajšom období pre využitie peňazí Európskej únie. Výstavba diaľnice má trvať tri a pol roka, odhadované náklady boli 465,7 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.

Úrad pre verejné obstarávanie v súčasnosti vykonáva kontrolu tendra pred uzavretím zmluvy na podnet Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s. a zároveň posudzuje námietku slovensko-talianskeho združenia Hant BA DS, a.s. a INC S.p.A. proti vylúčeniu z verejnej súťaže. Združenie navrhlo za doprojektovanie a výstavbu diaľnice najnižšiu cenu 207,5 mil. eur, ale diaľničiari ho vylúčili pre nezvyčajne nízku cenu.