Diaľnicu na Kysuciach chcú postaviť štyri stavebné združenia

BRATISLAVA 15. augusta (WEBNOVINY) – Úsek diaľnice D3 Svrčinovec – Skalité v dĺžke 12,3 kilometra a polovičnom profile chce najlacnejšie naprojektovať a postaviť štvorčlenná slovensko-česká skupina stavebných spoločností Doprastav, Strabag, Váhostav – SK a Metrostav, a to za 329,88 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Podľa informácií agentúry SITA to vyplýva zo stredajšieho otvárania ponúk v Národnej diaľničnej spoločnosti.

Ponuka uvedeného združenia predstavuje okolo 90 % z pôvodnej predpokladanej ceny 365,61 mil. eur bez DPH.

Všetky štyri predložené ponuky vo verejnej súťaži, ktorú NDS vyhlásila v júni, boli nižšie ako odhadované náklady. Taliansko-slovenská skupina INC a Hant BA DS navrhla naprojektovanie a výstavbu diaľnice Svrčinovec – Skalité pri hraniciach s Poľskom a Českou republikou za 334,89 mil. eur (91,6 % predpokladanej ceny).

Nasleduje spoločnosť OHL ŽS Brno s ponukou 337,91 mil. eur (92,4 %) a združenie firiem Eurovia, Stavby mostov Slovakia a Tubau navrhlo cenu vo výške 351 mil. eur bez DPH (96 %).

Ponuky stavebných firiem v predchádzajúcich diaľničných tendroch, ktoré NDS začala predtým, boli podstatne nižšie v porovnaní s odhadovanými nákladmi ako vo verejnej súťaži na diaľnicu Svrčinovec – Skalité.

Vypracovanie projektovej dokumentácie a uskutočnenie stavebných prác na kysuckej diaľnici je plánované počas troch rokov.

Financovanie nákladov majú zabezpečiť peniaze Európskej únie a štátneho rozpočtu v rámci Operačného programu Doprava v terajšom programovom

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...