Diaľnicu Svrčinovec – Skalité by mali začať stavať v jari

BRATISLAVA 22. júla (WEBNOVINY) – Národná diaľničná spoločnosť, a.s. (NDS) očakáva, že samotné stavebné práce na vyše 12-kilometrovom úseku diaľnice D3 Svrčinovec – Skalité v polovičnom profile v okrese Čadca začnú na jar budúceho roku.

Malo by sa tak stať po dodaní realizačnej projektovej dokumentácie stavby. Zhotoviteľ stavby, Združenie D3 Svrčinovec – Skalité, zatiaľ stavenisko neprevzal.

Diaľničiari v súčasnosti pripravujú žiadosť o poskytnutie nenávratného finančného príspevku na výstavbu kysuckej diaľnice zo zdrojov Európskej únie v rámci Operačného programu Doprava (OPD). „NDS predpokladá ukončenie spracovania žiadosti v priebehu septembra,“ informoval agentúru SITA hovorca diaľničiarov Marcel Jánošík. Potom žiadosť o financovanie diaľnice D3 predložia na ministerstvo dopravy, ako riadiaci orgán OPD. Následne bude projekt posudzovať Európska komisia (EK).

Ministerstvo dopravy predpokladá predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok na tento projekt na národnej úrovni v septembri tohto roku, potvrdil pre agentúru SITA rezortný hovorca Martin Kóňa. Zástupcovia eurokomisára pre regionálnu politiku Johannesa Hahna počas nedávneho rokovania s ministrom dopravy Jánom Počiatkom sľúbili veľkú súčinnosť pri schvaľovaní projektu D3 Svrčinovec – Skalité.

„Veríme, že schvaľovací proces v Bruseli potrvá maximálne tri, štyri mesiace,“ uviedol Kóňa. Podmienkou Bruselu na schválenie projektu bolo odporúčanie expertov Jaspers. Rezort dopravy podľa hovorcu s nimi na tomto odporúčaní intenzívne spolupracuje a získať by ho mal na prelome augusta a septembra.

Vyšetrovanie Protimonopolného úradu SR (PMÚ) podľa hovorcu NDS momentálne nemá žiadny vplyv na realizáciu projektu D3 Svrčinovec – Skalité. PMÚ by mal preveriť, či účastníci pri predkladaní ponúk v tendri neporušili pravidlá hospodárskej súťaže, napríklad kartelovou dohodou. Úrad nechcel ešte v marci potvrdiť, či vo veci koná.

NDS a Združenie D3 Svrčinovec – Skalité, ktorého členmi sú štyri stavebné firmy Váhostav – SK, a.s., Doprastav, a.s., Strabag s.r.o. a Metrostav SK a.s., podpísali zmluvu o dielo na výstavbu pravého pásu D3 Svrčinovec – Skalité 28. júna. Uvedené stavebné firmy uspeli vo verejnej súťaži s najlacnejšou ponukou za dodanie projektu a uskutočnenie stavebných prác vo výške 329,88 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Predstavuje to okolo 90 % z pôvodnej predpokladanej ceny 365,61 mil. eur. Výstavba diaľnice, vrátane dodania projektovej dokumentácie, má trvať tri roky. Tender na výstavbu D3 Svrčinovec – Skalité sa začal ešte vlani v júni a ponuky štyroch uchádzačov sa otvárali v auguste. Na diaľnici má byť 24 mostov a dva tunely – Svrčinovec (445 metrov) a Poľana (898 metrov).

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...