Diviakom či srnám nesiahnu na život iba víkendoví poľovníci

28.11.2012

BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) – Pri prenájme poľovníckych revírov už nebude rozhodovať iba cena. Vláda totiž na stredajšom rokovaní schválila návrh novely zákona o poľovníctve, ktorá medzi kritériá výberu uchádzačov o prenájom revíru zahrnie aj plán jeho obhospodarovania a ich doterajšie skúsenosti.

Cena bude mať po novom na prijímaní rozhodnutia o prenájme váhu 40 %, skúsenosti a plán obhospodarovania po 30 %. „Vychádzame v ústrety miestnym združeniam, ktoré sa vedia oveľa účinnejšie postarať o revíry, ako finančníci, ktorí prídu z veľkého mesta na vidiek len poľovať,“ uviedol minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Malé združenia totiž podľa ministrových slov veľakrát nevedeli ponúknuť tú najvyššiu cenu.

Ďalšou zmenou v legislatíve je aj zjednodušenie prijímania rozhodnutí pre zhromaždenia vlastníkov poľovných revírov. Po novom bude na prijatie rozhodnutia stačiť nadpolovičná väčšina zúčastnených namiesto doterajšej dvojtretinovej. „Skúsenosti hovoria, že poľovné združenia sú dosť rozhádané, lobujú, rozdeľujú sa na rôzne skupiny a potom je problém určiť nejakú jednotu v dvojtretinovej vlastníckej štruktúre,“ doplnil Jahnátek.

Poslednou závažnou zmenou v zákone je, že všetky poľovnícke združenia a spoločnosti budú musieť podľa zákona vystupovať ako právnické osoby. Novela sa taktiež zaoberá aj úpravami podmienok prepravy divej zvery a poľovníckou kynológiou. Novú podobu zákona bude ešte musieť schváliť Národná rada (NR) SR a podpísať prezident. Ak sa tak stane, účinnosť nadobudne 1. júla 2013.