Dlh žilinskej nemocnice sa šplhá k desiatim miliónom

27.11.2012

ŽILINA 27. novembra (WEBNOVINY) – Za prepúšťaním lekárov v žilinskej fakultnej nemocnici sú podľa jej riaditeľa Štefana Voláka ich nadpriemerné platy a slabá či neefektívna výkonnosť, čo by podľa Voláka už v januári viedlo k zatváraniu celých oddelení.

Vedenie nemocnice chcelo v rámci prvých racionalizačných krokov, aby sa lekári pre záchranu nemocnice uskromnili.

Podľa Voláka však s prvým variantom zníženia platov z priemerných 2 840 na 2 410 u atestovaných a z 1 820 na 1 550 u neatestovaných lekári nesúhlasili, preto dal výpoveď 11 lekárom na ortopédii a siedmim na oddelení dlhodobo chorých.

Aktuálny dlh žilinskej nemocnice sa napriek vlaňajšiemu oddlženiu šplhá k desiatim miliónom eur, podľa Voláka za to môžu aj neefektívne výkony lekárov, keď v rámci ročného limitu v zdravotnej poisťovni nedokáže nemocnica vyčerpať až milión eur.

Osemnástim lekárom začne trojmesačná výpovedná lehota plynúť 1. decembra, Volák verí, že sa s nimi ešte dokáže dohodnúť, ak nie, nevylučuje, že ich nahradí novými lekármi za prijateľnejších platových podmienok.

Proti prepúšťaniu žilinských lekárov protestovali v pondelok pred nemocnicou zdravotníci aj stovky Žilinčanov a žiadali odvolať Voláka.