Dlhodobo nezamestnaných je vyše 55-tisíc, najviac na východe

4.4.2012

BRATISLAVA 4. apríla (WEBNOVINY) – Ku koncu februára tohto roka evidovali úrady práce na Slovensku vyše 55,5 tisíca osôb, ktoré boli bez práce viac ako štyri roky.

V porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka ide o nárast o 1,5 tisíca ľudí. Vyše tri štvrtiny z celkového počtu ľudí, ktorí nemajú zamestnanie viac ako 48 mesiacov, pochádzajú z Banskobystrického, Prešovského a Košického kraja.

Naopak, najmenej takto dlho nezamestnaných ľudí je v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Najväčšie problémy majú úrady v Rimavskej Sobote

Najväčšie problémy s dlhodobo nezamestnanými ľuďmi majú úrady práce v Rimavskej Sobote, v Revúcej, v Kežmarku a v Rožňave. Podiel ľudí, ktorí sú bez práce viac ako štyri roky, na celkovom počte evidovaných nezamestnaných tvoril v týchto regiónoch ku koncu februára viac ako 25 %. Úrad práce v Rimavskej Sobote evidoval ku koncu februára 14,5 tis. uchádzačov o zamestnanie, pričom takmer 5,1 tis. z týchto osôb bolo bez práce viac ako štyri roky.

V revúckom regióne bolo bez zamestnania viac ako štyri roky takmer 2,3 tis. ľudí z celkového počtu 7,1 tis. nezamestnaných. V okrese Kežmarok išlo takmer o 2,5 tis. osôb bez zamestnania viac ako štyri roky z celkového počtu 9,3 tis. nezamestnaných. Takmer 2,5 tis. nezamestnaných bolo bez práce viac ako štyri roky aj v okrese Rožňava, pričom v tomto okrese bolo evidovaných takmer 9,6 tis. nezamestnaných.

Vo februári bola nezamestnanosť najvyššia od júna 2004

Miera evidovanej nezamestnanosti vo februári tohto roka medzimesačne vzrástla o 0,07 percentuálneho bodu na 13,76 %. Nezamestnanosť tak bola najvyššia od júna 2004, kedy dosiahla 13,91 %. Medziročne sa miera evidovanej nezamestnanosti vo februári zvýšila o 0,60 percentuálneho bodu. Počet uchádzačov o zamestnanie schopných ihneď nastúpiť do práce dosiahol 371 706 osôb.

Medzimesačne sa tak zvýšil o 1 758 osôb a medziročne vzrástol o 20 737 osôb. Celkovo bolo na konci februára tohto roka bez práce 411 801 osôb, čo predstavuje medzimesačný nárast o 2 927 osôb a medziročne nárast o 16 356 osôb. Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla na konci februára 15,24 %.