Dlhopisy pre ľudí môžu priniesť do 200 miliónov ročne

BRATISLAVA 4. januára (WEBNOVINY) – Predaj dlhopisov domácemu obyvateľstvu by mohol na správu štátneho dlhu priniesť ročne 150 až 200 mil. eur.

Podľa ministra financií Petra Kažimíra nejde o výraznú sumu z hľadiska financovania, štát ale pracuje na realizácii tohto projektu. Minister však tvrdí, že predaj dlhopisov obyvateľom môže byť úspešný iba vtedy, ak to bude dlhodobý program a nielen jednorazová záležitosť.

„Technická príprava emisie dlhopisov pre obyvateľstvo pokračuje v spolupráci so Štátnou pokladnicou, Agentúrou pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) a Slovenskou poštou,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA minister. Distribúcia prostredníctvom komerčných bánk by totiž mohla byť finančne nákladná a navyše štátny dlhopis by bol konkurenčným produktom pre klasické bankové depozitné produkty. „Musíme ponúknuť niečo konkurencieschopné,“ tvrdí minister. Bondy majú silnú garanciu, lebo za nimi stojí štát, na druhej strane majú dlhodobú viazanosť.

Aj napriek nie najvyššiemu očakávanému objemu predaja takýchto štátnych dlhopisov má podľa Kažimíra význam s predajom cenných papierov obyvateľom začať. „Nebude to nejaký zázrak, na ktorom bude postavené financovanie Slovenska. Pôjde o nový produkt, ktorý má ľuďom umožniť rozšíriť si paletu nástrojov na sporenie a štátu vytvárať postupne dodatočný zdroj financovania služieb poskytovaných štátom,“ uzavrel minister. Pripomenul situáciu v Japonsku, ktoré má vyšší dlh ako Grécko, avšak zdroje domáceho kapitálu pomáhajú prefinancovať výraznú dlhovú službu

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...