Dlhová kríza dorazila aj do Berlína, dlhopisy nešli na dračku

9.1.2012

Najhoršia emisia nemeckých dlhopisov od zavedenia eura je jasným signálom Berlínu, že dlhová kríza nie je problémom iných, ale aj problémom Nemcov. V komentári ku stredajšiemu slabému záujmu o nemecké štátne dlhopisy so splatnosťou desať rokov to napísal denník Financial Times Deutschland (FTD).

Podľa komentátora investori neveria eurozóne, a tým ani Nemecku, pretože sú si vedomí, že ani Spolková republika nie je nedotknuteľná. "To, že rating AAA nemusí byť daný od boha, už museli zistiť USA a Francúzsko s Rakúskom to zisťujú teraz. Čím viac eurozóna smeruje ku dnu, keď sa teraz musí strachovať dokonca Francúzsko, o to viac sa ponúka otázka: kto to všetko na konci zaplatí ? Odpoveď je veľmi jednoduchá a pomerne horká: Nemecko. Dovidenia AAA, "uvádza FTD.

Už predchádzajúce emisie nemeckých dlhopisov podľa denníka neprebiehali "práve grandiózne". "Výsledok najhoršej emisie dlhopisov od zavedenia eura sa preto už dlhšiu dobu hlásil – nie však v rozsahu, ako nakoniec skončila," píše FTD. Z ponúkaného objemu šiestich miliárd eur Berlín umiestnil cenné papiere len za 3,64 miliardy eur.

Hoci Nemecko zatiaľ navonok bolo ako "hrad istoty", nesmie sa podľa FTD zabúdať na niektoré čísla. Nemecký štátny dlh v roku 2010 dosahoval 83,2 percenta HDP, čo je viac ako dlh Španielska či Poľska. "Rozpočtový deficit dosiahol 4,3 percenta, čo je v európskom porovnaní ešte dobré, ale napríklad Dánsko alebo Maďarsko hospodárili lepšie," dopĺňa FTD a pripomína, že štátny rozpočet Nemecka na budúci rok počíta so zvýšením deficitu o ďalšie štyri miliardy eur.

"Slabá aukcia dlhopisov by tak mala byť pre doteraz bezstarostných Nemcov skôr varovným výstrelom, ktorý snáď prišiel v pravý čas. Ukazuje, že kríza eura sa neodohráva len v Grécku, Španielsku alebo v Taliansku. Ukazuje, že sa odohráva aj vo Francúzsku a v Nemecku, "usudzuje FTD.
Analytici podľa neho radi hovoria o oboch najväčších únijných ekonomikách ako o srdci eurozóny. "To je však tesne pred infarktom," konštatuje denník.